AKP iktidarı, kendisine biat etmeyen, yalanlarını servis etmeyen, borazancılık yapmayan tüm basın-yayın kuruluşları ve basın emekçilerine düşmandır. ‘Cezalandırma’ yöntemleri ise türlü türlüdür. Basın emekçileri kimi zaman hedef gösterilir ve fiili saldırıya uğrarlar, gözaltına alınırlar, tutuklanırlar; kimi zaman ise bürolar basılır, kapatılır. Kısacası, kendisine biat ettiremediği noktada zulmeder.
Hüsnü Mahalli de bu baskılardan nasibini almış ve gözaltına alınmış, ardından da çıkarıldığı mahkemece ‘devlet büyüklerine hakaret ve iftira’ suçlamasıyla tutuklanmıştır. AKP’nin Suriye politikasını eleştiren, teşhir eden, Suriye halkının özgürlüğünü savunan yazıları ile tanınan Hüsnü Mahalli, AKP iktidarının hedefindedir. Suriye ordusunun, işbirlikçi ÖSO çetesini Halep’ten silmesinin ve zafer kazanmasının ardından, AKP’nin Suriye politikası bir darbe daha almıştır. Suriye politikasının çöktüğünü bir kez daha gören AKP, çaresizce saldırmaktadır. Hüsnü Mahalli de bu saldırının sonucu tutuklanmıştır. Ancak hiçbir baskı, gerçeklerin öğrenilmesini engelleyemez.
Basın Emekçileri Meclisi olarak; muhalif, gerçekleri yazan basın emekçilerine uygulanan baskılara son verilmesini, Hüsnü Mahalli’nin derhal özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.
15 Aralık 2016
BASIN EMEKÇİLERİ MECLİSİ

İlgili Yazılar